Detail aktuality

Oficiální program - OTEVŘÍT

Slunečný den na náplavce nejlépe svědčil Univerzitě Karlově, která v obou kategoriích navázala na loňský triumf

Slunečný den na náplavce nejlépe svědčil Univerzitě Karlově, která v obou kategoriích navázala na loňský triumf
3. 6. 2022

Dvanáctý ročník Univerzitních osem si přisvojily posádky nejstarší české univerzity. Ženy z posádky Univerzita Karlova 1 za sebou nechaly na kilometrové trati společenství ČZU a VK Slavia Děčín, i své dvě sesterské posádky. Mužské finále bylo o dost vyrovnanější a napínavé do posledních metrů. Nakonec si ale posádka UK poradila s bojovnou osmou ČVUT i se společenstvím ČZU a ČVK Praha. Vláda Univerzity Karlovy tak pokračuje a je otázkou, zda se příští rok najde někdo, kdo by ji sesadil. Obě vítězné posádky zároveň získaly titul akademických mistrů české republiky a mohou se těšit na účast na letošním akademickém mistrovství Evropy, které se bude konat v Tureckém Istanbulu od 7. do 9. září 2022.

Loňský rok se zopakoval, Univerzita Karlova si dala opět double. Nejprve start rovnou tří posádek ve finále zúročily ženy, když osma s číslem 1 převeslovala osmu ČZU + VK Slavia Děčín. Vítězná posádka navíc neměla konkurenci a suverénně si podmanila startovní pole s náskokem 12 sekund. Muže čekala větší dřina, tlak ČVUT ve finiši však ustáli a s  náskokem 2 sekund podruhé v historii i podruhé v řadě usedli na pomyslný veslařský trůn.

„Myslím si, že můžeme považovat 12. ročník tohoto závodu za úspěšný. Jelo  symbolicky celkem 12 posádek, z toho 11 plně akademických. To byl vlastně cíl. Aby do posádek usedali studenti, pro které budou Univerzitní osmy na náplavce opravdovým vrcholem. V budoucnu se chceme snažit dostat veslování ještě víc mezi studenty a poskládat posádky třeba i z veslařů, kteří začali až na vysoké škole,“ hodnotí 12. ročník ředitel závodu Honza Hájek.

Ve startovním poli nebyla nouze o úspěšné a nadějné veslaře na mezinárodní úrovni. Vítězná osma žen byla například složena výhradně z reprezentantek ČR. Ve vítězné lodi si spolu zajely parťačky z dvojskifu Eliška Podrazilová a Anna Šantrůčková, majitelky titulu juniorských mistryň světa. Všechny členky posádky opravdu patří k české špičce. S druhým místem se musela smířit Česká zemědělská univerzita včetně její hvězdy Lenky Antošové, trojnásobné šampionky Primátorek na skifu a mistryně Evropy z roku 2017 na dvojskifu. Mezi muži se za vítěznou osmu představil třeba Vilém Pachman, bývalý juniorský mistr Evropy ve čtyřce bez kormidelníka či Tomáš Zobal za sekundující posádku ČVUT, který vlastní stejný titul. Konkurence tak byla velká a výkonnost jednotlivých veslařů byla na vodě vidět.

Páteční odpoledne na náplavce bylo slunné, a tak si návštěvníci užili fandění a atmosféru naplno. Fankluby jednotlivých univerzit byly skutečně slyšet, a to hlavně v cílové rovince a při vyhlašování vítězů. Muži Univerzity Karlovy posléze třeba slavili se svým fanklubem a věšeli medaile na krk svým kamarádům a spolužákům. 12. Univerzitní osmy byly chutným předkrmem pro hlavní víkendový program na stejném místě, kterým jsou 109. ČEZ Primátorky. Sobota 4. června přinese od 8:30 hodin rozjížďky a odpoledne pak semifinálové jízdy všech kategorií včetně finálových klání kategorie Masters, tedy veteránů. Počasí čekáme znovu krásné a doprovodný program je opravdu bohatý, tak neváhejte přesednout z lodi univerzitní na tu primátorskou a dorazte i zítra užít si víkend s veslováním.

 

12. Univerzitní osmy:

Finále A – ženy

Univerzita Karlova 1 - 03:04:09        
ČZU + VK Slavia Děčín - 03:09:06
Univerzita Karlova 3 - 03:11:08
ČVUT - 03:30:04
Univerzita Karlova 2 - 03:31:05
 

Finále A – muži

Univerzita Karlova - 02:40:05
ČVUT - 02:42:03
ČZU + ČVK Praha - 02:48:00
VUT v Brně - 02:59:07
ČVUT 2 - 03:03:03

Zpět na aktuality | Zpět na úvodní stránku