Veslice Liteboat přináší potenciál rozvoje vysokoškolského veslování

Veslice Liteboat přináší potenciál rozvoje vysokoškolského veslování

Veslice francouzské značky Liteboat, se kterými se můžete v prostoru cílové zóny setkat v rámci letošního závodu Univerzitních osem, představují potenciál rozvoje vysokoškolského veslování v České republice.

Koncept veslařských lodí Liteboat

Veslice Liteboat se zrodily z myšlenky francouzského dobrodruha Matthieu Bonniera, který po sólo převeslování Atlantiku (2009) a proveslování Severozápadní námořní cesty (2010) snil o jednoduché, lehké a velmi stabilní lodi. Měl zájem bezpečně veslovat v příbřežních vodách Korsiky nebo Norska a přitom si užívat stejného pocitu rychlosti, jako mají veslaři na závodních veslicích. To vše za podmínky, aby lodí mohl sám manipulovat a snadno ji převážet na střeše svého osobního automobilu. Z této myšlenky se zrodily veslice Liteboat, jež si za dobé své desetileté existence našly mnoho příznivců po celém světě a pomáhají otevírat svět veslování zástupcům široké veřejnosti, vysokoškolské prostředí nevyjímaje.

Charakteristika veslic Liteboat a jejich využití nejen v akademickém prostředí

Rekreační veslice Liteboat jsou charakteristické vysokou stabilitou, nízkou hmotností a snadným ovládáním. Od výletu na jezeře po vyjížďku na moři, všechny modely Liteboat jsou navrženy pro rekreační veslování a nacházejí uplatnění jak ve veslařských loděnicích, kde slouží k výcviku nováčků, tak i ve volnočasových a rehabilitačních zařízeních, kde svým uživatelům bez ohledu na věk umožňují „zažít veslování“.

Veslice Liteboat jsou zkrátka navrženy k objevování radosti z bezpečného pohybu na jakékoliv vodní hladině, kdy i úplný začátečník si během velmi krátké doby osvojí základy techniky veslování a zažije pocity výkonnostního veslaře.

Z uvedeného důvodu jsou veslice Liteboat mimořádně vhodné pro využití i v akademickém prostředí, neboť vysokoškolští studenti si nejen velmi snadno a rychle osvojí techniku veslařského tempa, ale i plnohodnotně využijí mimořádné variability veslic Liteboat, od snadné manipulace a převážení lodi po odolnost umožňující i předpokládané, méně šetrné, zacházení.

Obrovský potenciál v sobě skrývá přestup studentů s dřívější sportovní průpravou a nově objeveným citem a zápalem do veslování do skupiny závodních veslařů s potenciálem jejich využití v reprezentaci tak, jako je tomu v případě řady jiných zemí. 

Jsme přesvědčeni, že touto formou může Liteboat přispět rozvoji jak akademického, tak i výkonnostního veslování v České republice, neboť propojení těchto dvou světů je z pohledu budoucnosti klíčové pro úspěchy veslování na mezinárodním poli v kategorii dospělých veslařů.

Zapojení a objevování talentů na veslování se i v České republice bude nepochybně přesouvat do stále vyšší věkové kategorie s běžným zahájením veslařské kariéry až v akademickém věku, které je tolik běžné v mnoha anglosaských zemích.

Více informací o veslicích Liteboat se dočtete na: https://www.liteboat.com/cs/