Univerzitní osmy prověří posádka z Curychu

Univerzitní osmy prověří posádka z Curychu

Jeden ze členů posádky švýcarské univerzity ETH Zürich, Pavel Oborský, je rodilý Pražák a čerstvý absolvent. V Praze ale nikdy nevesloval, k tomuto sportu se pořádně dostal až díky studiu ve Švýcarsku. Nyní, jako člen klubu Belvoir RC Zürich jezdí reprezentovat svoji univerzitu po celém světě.

„Naposled jsme se zúčastnili Evropských univerzitních her v Portugalsku. Letos nás ale ještě čeká Jižní Korea a Čína,“ svěřuje se. Ani souboje mezi univerzitami pro jeho veslařský tým nebudou žádnou novinkou. V Curychu se tradičně pořádá souboj mezi dvěma místními univerzitami, kterého se účastní nejen studenti, ale také profesoři, profesorky i bývalí absolventi.

„Veslování je ve Švýcarsku asi populárnější než v Čechách,“ objasňuje. To potvrzuje i statistika počtu medailí z Olympijských her, ve kterých se Švýcarsko řadí na 13. místo, zatímco České Republice patří až 26. příčka Na otázku, s jakými ambicemi tým míří do Prahy odpověděl nejistě: „Náš tým prošel velkou změnou v sestavě. Bude proto náročné se sladit, ale se všemi kolegy se znám z klubu, tak to snad nějak zvládneme. Bude to náš první závod v tomto složení.“

To, že to nebude nijak snadná úloha, potvrzuje i fakt, že v jednom týmu mají posádku složenou z 5 různých národností. „Trenér přišel s touto nabídkou, a tak jsem se toho chytil a dal dohromady tým,“ říká Pavel Oborský a připomíná, že jeho klub Belvoir RC Zürich již v Praze závodil, nikoliv však na univerzitní, ale na klubové úrovni.