Studují medicínu a chtějí na olympiádu, ale NEJ závodem sezóny jsou Univerzitní osmy

Studují medicínu a chtějí na olympiádu, ale NEJ závodem sezóny jsou Univerzitní osmy

Veslařky. Sestry. Medičky. Frogsisters. Jak ještě můžeš znát tuto sympatickou a věčně pozitivně naladěnou dvojku, sestry Žabovy? Pojď si přečíst rozhovor z plný nečekaných odpovědí, upřímnosti i sršící radosti ze života, sportu i studia. Jak jde skloubit studium medicíny s bojem o účast na olympiádě? Všechno jde, čti!

Sestry Anna a Lucie Žabovy, co o sobě na úvod prozradíte? Odkud pocházíte, co studujete a jaké jsou vaše veslařské cíle?

Pocházíme z Děčína, kde jsme s veslováním začínaly. V současné době obě studujeme na lékařských fakultách Univerzity Karlovy a veškerý náš volný čas věnujeme studiu a veslování. Jsme od sebe 2 roky (26 a 23 let) a minulou veslařskou sezonu jsme strávily poprvé spolu na dvojce žen, ve které jsme se snažily a stále snažíme nominovat na Olympijské hry 2021.

Proč padla volba zrovna na veslování?

K veslování nás přivedli rodiče, kteří se u vody seznámili a táta nás dokonce trénoval.

Vaším cílem je nominace na OH. Zároveň úspěšně pokračovat ve studiu medicíny. Jak je těžké skloubit dohromady studium a veslování na takové úrovni? Co to obnáší?

Pro nás je veslování hlavně koníčkem a srdeční záležitostí, odpočinkem a odreagováním od náročného studia, takže skloubení nám nedělá takový problém. Ráno brzo vstaneme a v noci padneme vyčerpáním, takhle pořád dokola, ale vždycky se nám naše dřina vyplatila!

Kolikrát týdně trénujete? Kolik hodin (za obvyklého stavu)?

To je velice variabilní vzhledem ke studijním podmínkám, ale snažíme se dvakrát denně. Ráno před školou od 6:00 a pak hned po škole znovu na trénink. Večer doháníme studijní povinnosti. Je to náročný režim, ale nás to moc baví a podporujeme jedna druhou, takže to jde snadno. Oproti ostatním vrcholovým sportovcům se hodiny nedají porovnávat, ale děláme, co je v našich silách.

Sestry v jedné lodi, kdy a jak vás to napadlo? Byl to dobrý nápad?

Anička už s vrcholovým sportem chtěla skončit, protože místo skifařky v české reprezentaci převzala zpět po návratu z mateřské dovolené Mirka Knapková, a tak jsem ji přemluvila, aby si se mnou zkusila sednout do dvojky žen. Jednalo se o velmi náročnou sezonu 2019, kdy nás ježdění spolu nepřestalo bavit a cíle se nadále zvyšovaly, kromě velké dřiny, to byla především i veliká zábava, nikdy předtím jsme neseděly spolu ve stejné lodi a poznaly jsme se i z jiné stránky, kdy musíme na jedné lodi naprosto dokonale táhnout za jeden provaz.

„Starší Lucka drží morálku bez stresu a mladší Anička ve stresu, takže dokonalé doplňování.“

Vaše jména se již mockrát blýskla ve světové konkurenci. Na jaké individuální úspěchy jste nejvíce hrdé?

Lucka vyhrála na skifu Akademické mistrovství světa v Shanghaji. A Anička brala 10. místo na Olympiádě mládeže v Číně.

Co pro vás znamenají Univerzitní osmy?

Univerzitní osmy jsou pro nás nepřekonatelným zážitkem, kdy můžeme s ostatními studenty usednout do jedné lodi a společně bojovat za svoji univerzitu (UK). Je pro nás velmi příjemné na chvilku odbočit od vrcholového sportu a zpříjemnit si takto sezonu. Celý rok se na to těšíme!

Kolikrát jste se účastnily a jak kdo dává dohromady posádku?

Zúčastňujeme se od roku 2017. Za veslaře z Univerzity Karlovy je zodpovědná Terka Škvorová (která je studentkou stejně jako my) a dokázala vytvořit úspěšný univerzitní veslařský tým, pod jejímž vedením jsme jakožto osma žen vyhrály zatím všechny ročníky Univerzitních osem a i kluci z UK si ve své kategorii vedou velmi dobře. I proto bude letošní účast výjimečná, abychom vítězství potvrdily i pro rok 2020.

Jaká část celého dne Univerzitních osem vás baví nejvíc? Účastníte se i doprovodných programů na náplavce Rašínova nábřeží?

Především nás baví závodit a soupeřit, a když má závod šťastný konec (i nešťastný), baví nás ho sdílet s ostatními závodníky i soupeři nad sklenkou (vody!). Vždy ale musíme myslet na to, že další den se konají oficiální Primátorky, na kterých musíme za svůj veslařský klub VK Slavia Praha podat maximální výkon v závodě osmiveslic žen.

Fandí vám spolužáci a profesoři z univerzity z náplavky nebo podél trati závodu? Na co byste je nalákaly k návštěvě letošních Univerzitních osem?

Spolužáci nás chodí podpořit, ale čím více, tím lépe! Při závodě je cítit každá podpora ze břehu. Fanoušky bychom nalákaly tím, aby se k vodě přišli podívat osobně, protože to vždycky stojí za to. Na náplavce je skvělá atmosféra a doprovodný program s koncertem zdarma.

A fandící student je samozřejmě vždy součástí týmu!

Jste na univerzitu, kde studujete, hrdé? A je hrdá univerzita na vás, podporuje vás?

Pod záštitou Univerzity Karlovy je nám čest reprezentovat naše fakulty, tedy 3. a 1. lékařskou. Lucka studuje na třetí a má neuvěřitelné zázemí, fakulta jí vychází vstříc ve všech ohledech.

Doporučily byste nováčkům studentům vyzkoušet veslování? Při jaké příležitost se k tomu mohou dostat?

Veslování je nádherný sport, jak už jsme říkaly u vody je vždycky veselo. Rády uvítáme nové tváře, i jen jako rekreanty či studenty s vyššími cíli. Nově se veslování rozvinulo i jako součást tělesné výchovy na UK, a tak je šance si přijít veslování vyzkoušet například v rámci Rektorského sportovního dne.

Jaké světové závody byste zařadily mezi srovnatelné s Univerzitními osmami? Zúčastňujete se jich?

Univerzita nás chtěla finančně podpořit na Evropských univerzitních hrách, které se měly letos konat v Bělehradě, ale bohužel jsou posunuty na příští rok. Snažíme se účastnit všech univerzitních závodů (je to naše srdcovka!), ale všechny závody nejdou skloubit s reprezentační sezonou. Naštěstí máme silnou základnu studentů a studentek z UK, kteří nás mohou nahradit.

„Fanoušci a studenti by se k vodě měli přijít podívat osobně, protože to vždycky stojí za to! A fandící student je součástí týmu.“

Co vás v životě nejvíc baví? A co obtěžuje?

Baví nás vymýšlet kompromisy mezi vrcholovým sportem a studiem medicíny. Žijeme ze dne na den a baví nás si užívat toho, co nám každý den přinese, což zahrnuje radosti i strasti.

Pravidelně se účastníte i AXA Primátorek, co jezdíte a co pro vás znamenají?

Primátorky jsou veslařská svátost s dlouholetou tradicí. Atmosféra, která se děje jak mezi veslaři, tak i na břehu mezi fanoušky, se nedá slovy popsat. Už jen zúčastnit se jich je cenný zážitek. Pravidelně se účastníme, nejdříve jsme jezdily za náš rodný klub VK Děčín. Později pod vedením našeho trenéra Josefa Lukše za VK Slavia Praha, kde letos budeme obhajovat vítězství.

Co pro vás znamená současná karanténa, jak ji trávíte, trénujete, jak se motivujete?

Protože studujeme zdravotnické obory, tak nás naše morální cítění přimělo připojit se k dobrovolníkům z řad lékařských fakult. Naše dny jsou tak zpestřeny pomoci druhým v prvních liniích.

Jaké sporty kromě veslování provozujete jako doplňkové? Letos jsme vás viděli na startu Jizerské 50, je běžecké lyžování vaší druhou vášní?

Veslování je silově-vytrvalostní sport, kde se vytrvalost dá dohnat v létě na kole a v zimě na běžkách, a veslařském trenažeru. Běžkování je naše zimní radost a snažíme se zapojit do každého závodu, který sedí do naší reprezentační přípravy.

Trénujete v současnosti virtuálně jako univerzitní posádka?

Zapojily jsme se do projekt Row4fun a na veslařském trenažéru plníme různé výzvy a porovnáváme se s ostatními zúčastněnými. Snažíme se s ostatními kolegyněmi zůstat v kontaktu, ale každá se připravujeme individuálně ve své karanténě. Naštěstí společně se sestrou tvoříme jednu karanténu, protože bydlíme spolu, tudíž můžeme trénovat bez virtuální podpory.

Potkáme se na letošních Univerzitních osmách? Máte v plánu obhájit titul?

Na letošní U8 se speciálně moc těšíme. A vypustíme pro univerzitní vítězství naši duši.

Moc děkujeme za rozhovor a držíme palce, ať vám to vzájemně klape v lodi, při studiu i v osobním životě!  Na startu nebo náplavce Rašínova nábřeží na viděnou 18. září při desátém ročníku Univerzitních osem!