Střídáme! Pražské Primátorky každý rok pořádá jiný veslařský klub

Střídáme! Pražské Primátorky každý rok pořádá jiný veslařský klub

Věděli jste, že v pořádání nejdelší veslařské tradice, pražských Primátorek se pravidelně střídají všechny pražské veslařské kluby?

V Česku nenajdete významnějšího závodu na Vltavě, Primátorky letos čeká již 105. ročník, který – jak už je zvykem – pořádá s kulatou číslící Český veslařský klub. Ten pořádá vždy každý 5. a 10. ročník.

Představujeme vám jednotlivé pražské kluby, kteří se o pořádání Primátorek střídají.

Hlavní pořadatelský klub 105. Primátorek je:
Český veslařský klub Praha

Rok založení: 1905

Sídlo: Veslařský ostrov čp.59, Praha 4 – Podolí, 147 00

Web: adresa: http://www.cvkpraha.cz/

Mailová adresa: cvkpraha@cvkpraha.cz.

Klub patřil od svého založení k nejlepším českým klubům, jeho nejlepší závodníci byli členy reprezentačních družstev mužů i žen. Klub je po Dukle nejúspěšnějším klubem v historii Primátorek se 16 vítězstvími. Nyní se věnuje výchově mládeže.

Další pořadatelské kluby:
Veslařský klub Bohemians Praha

bohemians_1369740604.jpg

Rok založení: 1923

Sídlo: Modřanská 51, Praha 4 – Podolí

Web: http://www.vkbohemians.cz/

První zmínky o veslařích v Libni najdeme ve staré korespondenci bývalého KLUBU VELOCIPEDISTŮ LIBEŇ již v roce 1922. Tehdy veslaři byli součástí klubu velocipedistů jako veslařský odbor. Podle pramenů měli 59 členů, mužů i žen nejrůznějšího povolání. K historické události došlo na 34. valné hromadě KLUBU VELOCIPEDISTŮ LIBEŇ dne 21. ledna 1923 v sále Libeňského hotelu U Deutschů. Již hodinu po tomto formálním rozhodnutí velocipedistů se konala ustavující valná hromada Veslařského klubu LIBEŇ, na níž byly schváleny stanovy a zvolen první výbor v čele s předsedou Václavem Držkou, městským knihovníkem. Více najdete na webu klubu.

Veslařský klub Blesk

VK Blesk

Rok založení: 1879

Sídlo: Veslařský ostrov 62   147 00  Praha 4

Web: http://www.vkblesk.cz/

V polovině 19. století se v Praze na Vltavě začínaly objevovat lodě, připomínající dnešní veslování. To již v Anglii a posléze v Německu se závodilo a pořádaly se soutěže, které v průběhu doby získávaly popularitu a dnešní slávu. Kolem lodí plujících po Vltavě se postupně začínaly tvořit skupinky lidí, dávaly jména lodím i sobě, navrhovaly svoje vlajky a jedna taková skupinka lidí pojmenovala svou loď Blesk. Tak vznikl postupně od zájmové skupinky, přes posádky, družstva a společnost Veslařský klub Blesk.

Veslařský klub Smíchov

VK Smíchov

Rok založení: 1927

Sídlo: Strakonická 1135, Praha 5

Web: http://www.vksmichov.cz/

U příležitosti Všesokolského sletu v roce 1926 postavila Československá Obec Sokolská na svém pozemku proti Žlutým lázním loděnici. Oficiálně byl veslařský oddíl Sokol Smíchov II založen dne 28. září roku 1927. V roce 1933 se podařilo oddílu získat podnájem v již zmiňované loděnici. Od roku 1950 po zrušení Sokola  a následném svěření sokolských jednotek pod velké průmyslové podniky, byl náš oddíl přejmenován na TJ TATRA SMÍCHOV. Na podzim roku 2001 se klub stal „právnickou osobou“  a změnil jméno na VK SMÍCHOV. V současné době má klub 180 členů závodního družstva a 140 členů družstva rekreačního veslování. Závodní družstvo VK Smíchov vybojovalo v roce 2011 a 2012 Český pohár.

Veslařský klub Slavia Praha, univerzitní klub

VK Slavia

Rok založení: 1885

Sídlo: Nábřežní 87, Praha 5

Web: http://www.vkslavia.cz/

VK Slavia vyhrál 1. ročník Primátorek v roce 1910. Poté zvítězil ještě v letech 1926, 1928 (s legendárním Vojtou Hvězdou coby tehdejším slávistou v posádce) a naposledy v roce 1938. O vítězství VK Slavia se dá mluvit i v roce 1964, kdy kompletní slávistickou posádku doplnil Václav Kozák, který osmu odstrokoval. Jarní skulerský závod vyhráli slávisté celkem 30krát, naposledy v roce 2007. Závody osem žen a ve skifu žen o Stuhu Podolí jsou zejména v posledních letech slávistickou doménou, slávistky vyhrávají téměř pravidelně. Podobná situace je i v závodech Masters, a to jak v kategorii žen, tak i mužů.