Růže mezi trny. Univerzitní osmy očima kormidelnice mužské osmy z ČVUT

Růže mezi trny. Univerzitní osmy očima kormidelnice mužské osmy z ČVUT

Tereza Andrlová, kterou jste v předchozích ročnících mohli zaznamenat pod rodným jménem Paroulková, nebyla na Univerzitních osmách žádným nováčkem. Přesto byl pro ni letošní ročník v lecčem jiný. Po roce, ve kterém prožila řadu změn v osobním životě, dnes už maminka tříměsíčního syna a odchovankyně VK Blesk opět usedla za kormidlo mužské posádky a dokázala ČVUT dovést k obhajobě vítězství.

Málokdo se může pyšnit tolika triumfy na Univerzitních osmách jako ty, co pro tebe znamená sedmé vítězství v řadě?

Každý rok si myslíme, že už to vyhrajeme naposled, takže nás to vždy překvapí. Je to pro mě pokaždé obrovský zážitek. V posádce sedává i můj brácha – Jakub Paroulek, o to víc mě to baví.

Na kormidle mužské ČVUT už jsi jako doma, v čem byl tento ročník jiný oproti ostatním?

Loni jsem na kormidle byla taky já, akorát jsem možná někoho zmátla příjmením.  Loni v červnu jsem měla svatbu, vdala se také za jednoho z veslařů – Jana Andrleho, tak proto ta změna jména. Za tento rok se mi úplně změnil život, otěhotněla jsem a v březnu se nám narodil syn. Letos jsem poprvé jela Primátorky jako Andrlová, loni ještě jako Paroulková. Letos byl pro mě ročník U8 jiný v tom, že jsem ještě mezi rozjížďkou a finále musela kojit syna, kterého na Dukle hlídala moje mamka. Tak jsem i během kormidlování při závodě přemýšlela nad tím, jestli mi miminko nebrečí u mamky a je vše v pořádku. Ale je to zlatouš a všechno bylo dobré.

Proč jsi dala přednost mužskému univerzitnímu týmu před ženským?

Dřívější univerzitní ročníky se ženské osmy nejezdily. Začala jsem tak jezdit na mužské osmě a letos to bylo již po sedmé – mají proto u mě přednost. Vždy když mě tam budou chtít, tak jsem jejich. Je to pro mě čest být jejich kormidelnicí. Ale až nastane chvíle, kdy si tam posadí někoho jiného, tak si ráda zajedu i na ženské osmě ČVUT. Za veslem to miluju.

První tři lodě měli na kormidle taktéž ženu – v čem spočívá tato taktika?

Muži většinou dávají na kormidlo ženu kvůli váze. Čím nižší váha kormidelníka (kormidelnice), tím lépe. Ale i zde je omezení na minimální váhu – když je pod limitem, tak se musí dávat do lodi dovazek. Většinou ale seženete do lodi lehčí ženu než muže, tak proto.

Jsi vždy výhradně na pozici kormidelnice?

Nejsem. Jsem spíše za veslem. Nemám váhu na to jezdit kormidlo, ale ani mi to nevadí, protože za veslem to mám hodně ráda. Abych pravdu řekla, tak na kormidle jsem z toho i více nervózní, protože kormidelník může rozhodnout o všem. Stačí jet blbě dráhu a pokazí to celé posádce. Ale baví mě to a je fajn si to vždy jednou za rok zkusit, i když v tom jsou nervy.

V čem je největší rozdíl mezi jízdou v mužské a ženské posádce?

Asi v síle a rychlosti lodi. Jinak mi mužské a ženské veslování přijde skoro stejné.

Startovala jsi v barvách ČVUT, jak to máš se studiem v současnosti?

Já už jsem léta absolvent. V U8 může sedět pár lidí, kteří jsou již vystudovaní. Studovala jsem nejdříve na Fakultě stavební bakalářský program Architektura a stavitelství a poté magisterský program Budovy a prostředí. Po škole jsem pracovala převážně v oboru – navrhování technického zařízení budov (kanalizace, vodovod, plynovod, vytápění, vzduchotechnika) a momentálně jsem čtvrtý měsíc na mateřské dovolené s naším synem Kubíkem.

Jsi členkou Klubu veslařů mělnických 1881, ale tvoje jméno je spíše spojováno s barvami VK Blesk, proč ses rozhodla pro změnu?

Dlouho jsem závodila za pražský klub VK Blesk. Je to můj mateřský klub a strávila jsem tam 13 let, byla jsem i trenérkou mládeže a členkou výboru. Pak si mě ale manžel odvedl k sobě na Mělník, a právě tam v současné době i vesluji.

Jakou nejlepší vzpomínku máš na letošní ročník Univerzitních osem?

Určitě obrovská radost kluků v cíli. Už jsme nepočítali s tím, že vyhrajeme, jen jsme v to doufali… Nakonec se nám ale opět podařilo obhájit!

Zúčastnila ses i následujícího doprovodného programu nebo víkendových 106. AXA Primátorek?

V pátek jsem se již koncertu ani afterparty účastnit nemohla, protože jsem se šla opět věnovat synovi. V sobotu jsem si ještě zajela závod s Mělnickými veslaři – veteránskou osmu. Tentokrát ale na pozici veslařky.