Jiří Prskavec podruhé na kormidle

Jiří Prskavec podruhé na kormidle

Jiří Prskavec, olympijský medailista ve vodním slalomu, dnes slaví 26. narozeniny. Nejen k této příležitosti jsme si s ním povídali o jeho dalších výzvách. Jedna z nich je totiž dost netradiční, chce vyhrát závod osmiveslic v rámci závodu Univerzitních osem.

Jsi světově známý vodní slalomář. Co tě vůbec přivedlo k myšlence experimentovat na osmiveslici? Přeci jen je to dost rozdílné sportovní odvětví.
Studuju Palestru a její posádka se chtěla loni zúčastnit závodu Univerzitních osem, který se koná v pátek před slavnými Primátorkami. Jejich osmiveslice neměla kormidelníka, tak mě oslovili a já souhlasil. Jsem pro každou legraci.

Nakonec to ale zase taková legrace nebyla. Prý si málem vjel do dráhy jiné lodi?
To je pravda (smích), ale ukočíroval jsem to. V cíli mi to teda kluci dali docela sežrat. Nakonec ale byli rádi, že loď zůstala celá. Je to docela drahá hračka.

Letos usedneš na místo kormidelníka podruhé. Už si připraven na správné držení směru?
Myslím si, že se to už opakovat nebude, už vím, kam směřovat. Takže tímto kluky můžu uklidnit.

Takže to letos bude klidnější ročník?
Minimálně zkušenější, už vím, co mě čeká. On mi nakonec na trati kromě rozhodčího nikdo nenadával (smích). Pravděpodobně všichni věděli, že toho na kormidle nemám moc odjeto.

Jak vůbec na svou účast vzpomínáš, převládají horké chvilky?
Ne, byl to super zážitek, bavilo mě to a užil jsem si to. Je pravda, že stres to docela byl. Přeci jenom jsem nechtěl vybourat veslici, na které jeli známá jména jako byl třeba Ondra Synek. To by byl pořádný trapas.

Letos do toho jdeš znovu, v čem se poučíš, co bude pro tebe jiné?
Pokusím se lépe držet směr a povzbuzovat ostatní.

Když se někdo omylem přeřekne a řekne, že veslař má pádlo a kajakář veslo, může se daný sportovec zbláznit. Je to spíš legrace nebo vás to tak vytáčí?
Je to spíše legrace, ale zároveň je to takové popichování, kdy nám veslaři říkají cákalisti a my jim couválisti. Celkově jsme ale skvělá parta a velcí kamarádi.

Ondra Synek loni odjel za Palestru závod Univerzitních osem a pak udělal státnice. Dělá si legraci, že si tím šplhnul u rektora. Máš podobné cíle, hodíš očko u vedení školy? Jak si na tom vůbec ve svých studiích?
No budu to mít přesně jako Ondra v loňském roce, týden na to budu dělat státnice, tak mi to třeba taky přidá pár bodíků.

Za rok je olympiáda v Tokiu, kvalifikaci máte až za rok. Už na hry v Japonsku myslíš? 
Na to se snad ani nedá v české konkurenci kajakářů myslet. Udělám pro to maximum, ale kluci jsou ohromně silní a jediné co můžu dělat. je být perfektně připraven na všechny nominační závody.