Jak probíhá příprava na Univerzitní osmy posádky Univerzity Karlovy 2, která má veslování v srdci, nám prozradila Adéla Bulínová

Jak probíhá příprava na Univerzitní osmy posádky Univerzity Karlovy 2, která má veslování v srdci, nám prozradila Adéla Bulínová

Adéla Bulínová je studentkou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, nadšenou veslařkou, ale také držitelkou bronzové medaile z loňských Univerzitních osmiveslic. Dnes si budeme povídat o tom, jaký je příběh její posádky a co všechno je součástí dlouhých příprav před samotným závodem, který je zároveň Akademickým mistrovstvím České republiky.

Jsme prostě holky nadšený do veslování, které si jako studentky vysoký školy nemůžou nechat Primátorky ujít.

Adélo, jakým způsobem vznikla vaše posádka z Univerzity Karlovy? Jste všechny ze stejné fakulty, nebo tvoříte průřez jednotlivých fakult?

Naše posádka vznikla dost náhodně. Terka Škvorová z A posádky UK nás oslovila, my všechny jednotlivě byly pro a B posádka UK byla na světě… Jsme napříč mezi fakultami, takže za veslem sedí učitelka, právnička nebo třeba bioložka.

V roce 2018 jsme viděli UK nejen na startu, ale i na stupních vítězů hned dvakrát. Jak se podařilo postavit hned dvě posádky, nebo byste od tak velké univerzity naopak čekala víc?

Karlovka je největší univerzitou v ČR, takže se to tak nějak očekávalo. Ale dvě posádky? Bomba…

Kdy a podle čeho rozhodujete, na jakých pozicích usednete? 

Naše posádka je postavená hodně náhodně. Jsme prostě holky nadšený do veslování, které si jako studentky vysoký školy nemůžou nechat Primátorky ujít. Zkoordinovat 8 holek za veslem je docela loterie. Jen jsme si řekly, jakou stranu (štroka nebo háka) která z nás jezdí a podle toho jsme se do lodi rozložily. Ale vzhledem k tomu, že se nám na krk pověsila bronzová kráska, tak se nám to nejspíš povedlo.  

Byli vás podpořit spolužáci a vyučující? Jaká na náplavce vládla atmosféra? 

V tom návalu na náplavce jsem je podle hlav v davu nepoznala, ale třeba bronzovou placku nám na krk věšela paní Radka Wildová, což je bývalá děkanka Pedagogické fakulty, takže pro mě, jako studentku této fakulty to byl zážitek.

Co pro vás bronz z loňského závodu znamenal? Otevírá vám medailové umístění dveře na další světové závody, případně na které?

Znamenal hlavně ohromnou radost, byl to velký moment překvapení, do kterého jsme daly fakt všechno. I přes chyceného „kraba“ v první jízdě to dopadlo maximálně skvěle.

Jestli nám to někam otevírá cestu, tak to netuším.

Pojďme se zaměřit na přípravy na letošní souboj na Vltavě. Trénujete spolu celoročně, nebo jak dlouho před vypuknutím U8 začínáte trénovat?

Trénujeme každá zvlášť, přece jen ne všechny jsme z Prahy a okolí. Začínáme to dávat dohromady tak dva až tři měsíce předem. 

Kolikrát týdně trénujete a jak dlouhé máte tréninky?

To je také hodně individuální. Jak se to domluví – někdo pracuje, někdo dojíždí, ale snažíme se co nejvíc.

V letošním roce se opět na start chystají dvě ženské posádky z UK. Vládne mezi vámi rivalita, nebo společně dokonce pod univerzitou trénujete?

Jedeme pod jednou univerzitou, takže jsme parťačky a rivalita ani být nemůže, protože druhá posádka je papírově podstatně silnější, takže se snažíme, aby nám neujely moc výrazně.

Abyste byly schopné skloubit dohromady studium a závod Univerzitních osmiveslic, který vrcholí v době zkouškového období, to už musíte opravdu mít veslování v srdci. Jak na tento závod nahlížíte, co pro vás osobně znamená? Co znamená celkově pro vaši posádku?

Veslování obecně je skvělý sport a je škoda, že univerzitních veslařských akcí na úrovni Primátorek není více. I když letos a loni už byl alespoň Pohár univerzit na trenažeru, takže se vídáme víc.
 
Primátorky jsou prostě špičkový závod, kde poměří síly nejlepší univerzitní veslaři, užijí si společně skvělý odpoledne plné sportu a oslaví tak sportovní univerzitní svátek. Moc se na něj těšíme.

Podporuje vás univerzita, ať už finančně, nebo jinak? Na jaké vlastně jedete lodi a v jaké loděnici trénujete?

Loni jsme měly loď půjčenou od VK Smíchov, krásnou černou osmu s antickým jménem Hádes. Podporu ze strany univerzity mají profesionální posádky.

Co byste vzkázala studentům, spolužákům, ale i zaměstnancům všech vysokých škol? Proč byste jim doporučila se veslařského svátku, kterým jistě 7. 6. 2019 bude, zúčastnit?

Ať neváhají a jdou si užít krásné odpoledne plné sportu, zafandit a podpořit svoji univerzitu – nám na vodě to pomáhá a užíváme si ten potlesk a fandění. Na náplavce je spousta super akcí a točí tam dobré pivo. Jsme hrdé na svoji univerzitu a snažíme se pro její skvělou reprezentaci dělat všechno.

Adélo, mockrát děkujeme za rozhovor a budeme vaší posádce moc držet palce! Pokud i vás zaujal příběh těchto veslařek, přijďte jim zafandit již zítra na náplavku Rašínova nábřeží, kde program Univerzitních osem začíná v 15:30.